Elektroniczny papieros, Zaprzestanie palenia tytoniu

7 rzeczy, które warto wiedzieć o e-papierosach i rzucaniu palenia

Na stronie Centrum Medycyny Opartej na Dowodach ( CEBM ), z siedzibą na Wydziale Nauk o Zdrowiu Podstawowej Opieki Zdrowotnej Uniwersytetu Oksfordzkiego w Nuffield, ukazał się krótki wpis pod w/w tytułem, który przytaczam w całości. CEBM jest ośrodkiem akademickim zajmującym się praktyką, nauczaniem i rozpowszechnianiem wysokiej jakości medycyny opartej na dowodach w celu poprawy opieki zdrowotnej w codziennej praktyce klinicznej.

Autorami są Jamie Hartmann-Boyce z Cochrane Tobacco Addiction Group i Martin Dockrell z Office of Health Improvement and Disparities. Ich artykuł jest pokłosiem opublikowanego niedawno przeglądu Corchane zawierającego najlepsze dostępne dowody naukowe w celu zbadania skuteczności, tolerancji i bezpieczeństwa używania e-papierosów, aby pomóc palaczom tytoniu osiągnąć długotrwałą abstynencję od palenia. Dowody są gromadzone co miesiąc i systematycznie przeglądane, z naciskiem na kontrolę jakości w celu poszerzenia wiedzy i uwzględnienia ich w decyzjach dotyczących opieki zdrowotnej.

 1. Rzucenie palenia nawet na kilka dni może korzystnie wpłynąć na Twoje zdrowie
 • W ciągu kilku dni tętno spadnie, a poziom tlenku węgla i tlenu we krwi powróci do normalnego poziomu.
 • Po 1 do 9 miesiącach wszelki kaszel i duszności zmniejszą się.
 • Po roku ryzyko zawału serca zmniejszy się o połowę w porównaniu z osobą palącą.
 1. Siła woli jest ważna, ale rzadko wystarcza
 • Obecnie w Anglii jest dwa razy więcej byłych palaczy niż obecnych palaczy, ale to nie znaczy, że rzucenie palenia jest zawsze łatwe.
 • Większość palaczy musi podejmować wielokrotne próby i nie ma jednego sposobu, który działałby za pierwszym razem.
 • „Sama siła woli” stanowi punkt odniesienia, na którym można budować lepsze interwencje.
 1. Połącz różne rodzaje wsparcia, aby uzyskać najlepsze wskaźniki rzucania palenia
 • Ludzie są bardziej skłonni do skutecznego rzucenia palenia, jeśli stosują oparte na dowodach metody rzucenia palenia, takie jak poradnictwo behawioralne, leki na rzucanie palenia i/lub e-papierosy z nikotyną. Stosowanie zarówno wsparcia behawioralnego, jak i leków pomagających w rzuceniu palenia zwiększa wskaźniki rzucania palenia bardziej niż stosowanie każdego z nich osobno.
 1. E-papierosy są skutecznym narzędziem pomagającym rzucić palenie
 • Istnieją dowody na to, że e-papierosy z nikotyną są skuteczniejsze niż nikotynowa terapia zastępcza lub e-papierosy bez nikotyny w pomaganiu ludziom w rzuceniu palenia.
 • W Anglii e-papierosy są bardziej popularne niż nikotynowa terapia zastępcza (plastry i guma) jako narzędzie do rzucania palenia.
 • Wytyczne NICE (National Institute for Health and Care Excellence) zalecają osobom udzielającym wsparcia w rzucaniu palenia oferowanie porad dotyczących używania produktów zawierających nikotynę w ogólnej sprzedaży, w tym dostępnych bez recepty nikotynowej terapii zastępczej i e-papierosów zawierających nikotynę.
 • Osoby, które używają e-papierosów, aby rzucić palenie, mogą używać ich dłużej niż w przypadku innych metod leczenia, takich jak plastry nikotynowe. Może to być jeden z powodów, dla których są bardziej skuteczne. Wśród osób, które z powodzeniem stosowały e-papierosy w celu rzucenia palenia, 70% nadal używało e-papierosów po 6 miesiącach prowadzonych badań.
 1. Ludzie, którzy przestawią się z palenia na wapowanie, prawdopodobnie poprawią swoje zdrowie
 • Przejście z palnych papierosów na e-papierosy zmniejsza poziom substancji toksycznych we krwi i oddechu.
 • E-papierosy nie spalają tytoniu i nie wytwarzają smoły ani tlenku węgla, dwóch najbardziej szkodliwych składników dymu tytoniowego.
 • E-papierosy podgrzewają płyn, który zwykle zawiera nikotynę, glikol propylenowy i/lub glicerynę roślinną oraz aromaty.
 • Nadal potrzebujemy danych na temat długoterminowego używania e-papierosów, jednak eksperci są zgodni co do tego, że e-papierosy, choć nie są wolne od ryzyka, są znacznie bezpieczniejsze niż papierosy palne.
 1. Nieuzasadnione obawy dotyczące bezpieczeństwa e-papierosów mogą zniechęcać palaczy do zmiany nałogu
 • Pomimo rosnącej liczby dowodów sugerujących, że e-papierosy są mniej szkodliwe niż palenie, postrzeganie ryzyka idzie w przeciwnym kierunku.
 • Rzadka, ale poważna choroba płuc związana z waporyzacją (EVALI) wzbudziła duże zainteresowanie mediów. To spowodowało, że ludzie byli bardziej zaniepokojeni zagrożeniami związanymi z używaniem e-papierosów. Jednak ten stan został później powiązany z octanem witaminy E, dodatkiem znajdującym się w nieregulowanych e-papierosach zawierających THC (aktywny składnik marihuany) w Ameryce Północnej. Octan witaminy E jest zakazany w e-papierosach w Wielkiej Brytanii i Europie, a w Wielkiej Brytanii nie było przypadków EVALI.
 • Palacze z mniej uprzywilejowanych środowisk mogą częściej mieć błędne wyobrażenie o względnej szkodliwości. Osoby z mniej uprzywilejowanych środowisk częściej palą i mają większe trudności z rzuceniem palenia, podobnie jak niektóre osoby, które najbardziej skorzystałyby na próbie rzucenia palenia za pomocą e-papierosów.
 1. Na całym świecie zmniejsza się używanie papierosów palnych. Wielka Brytania jest jednym z krajów, które chcą stać się wolne od dymu tytoniowego
 • Na całym świecie rozpowszechnienie palenia papierosów palnych wynosi 17,5%. To spadło z 23% 15 lat temu (WHO, 2021). W Wielkiej Brytanii rozpowszechnienie palenia papierosów palnych wynosi 14%. Ponad połowa osób w Wielkiej Brytanii, które obecnie palą, powiedziała, że chciałaby rzucić palenie.
 • Wiele krajów dąży do osiągnięcia celów wolnych od dymu tytoniowego. Wielka Brytania chce być wolna od dymu tytoniowego do 2030 r.
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments