Elektroniczny papieros, Zaprzestanie palenia tytoniu

Pierwszy opis efektu jaki przynosi rozdawanie darmowych pakietów z e-papierosami w szpitalach

Według badań przeprowadzonych na Uniwersytecie Wschodniej Anglii, opisanych w   Emergency Medicine Journal rozdawanie bezpłatnych pakietów startowych e-papierosów na szpitalnych oddziałach ratunkowych osobom palącym pomaga większej liczbie osób rzucić palenie.

Badanie, finansowane przez Narodowy Instytut Badań nad Zdrowiem i Opieką (NIHR), obejmowało poradę, pakiet startowy do e-papierosów oraz skierowanie na usługi rzucenia palenia dla osób trafiających na oddział ratunkowy z dowolnego powodu, aby pomóc im rzucić palenie.

Sześć miesięcy później prawie co czwarta osoba, której podano pakiety startowe, oświadczyła, że rzuciła palenie. A ci, którzy otrzymali paczki, ale nie rzucili palenia całkowicie, byli bardziej skłonni do zmniejszenia liczby wypalanych papierosów.

Badanie prowadzone przez Jednostkę ds. Badań Klinicznych w Norwich przy UEA odbyło się w sześciu szpitalach w Wielkiej Brytanii, a zespół badawczy ma obecnie nadzieję, że inicjatywa obejmie szpitale w całym kraju.

To randomizowane, kontrolowane badanie przeprowadzone przez Pope’a i wsp., stanowi uzupełnienie rosnącej literatury na temat stosowania e-papierosów jako interwencji w rzucaniu palenia, dostarczając dowodów w nowatorskim, pragmatycznym kontekście – na oddziałach ratunkowych.

Badanie to stanowi krok w kierunku wyjaśnienia  niepewności co do tego, w jaki sposób e-papierosy mogą być wykorzystywane do zachęcania do zaprzestania palenia wśród pacjentów odwiedzających SOR. W tym porównawczym badaniu skuteczności wysoki wskaźnik udziału w badaniach sugeruje, że SOR może być owocnym miejscem nawiązania kontaktu z pacjentami poddanymi interwencjom, w zakresie zaprzestania palenia; ponad połowa pacjentów i osób im towarzyszących, którzy byli obecnie palaczami, zgodziła się wziąć udział w badaniu. Biorąc pod uwagę, że uczestnicy ci nie ubiegali się o leczenie zaprzestania palenia, zaskakująco wysoki wskaźnik uczestnictwa sugeruje, że dostarczanie e-papierosów mogło zmotywować niektórych pacjentów do wzięcia udziału w badaniu. Wysokie zainteresowanie interwencjami próbnymi stanowi przekonujący argument przemawiający za potencjałem pakietu zaprzestania palenia, który obejmuje e-papierosy dla pacjentów.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments