Elektroniczny papieros

Nature Medicine „Nicotine e-cigarettes as a tool for smoking cessation”

W czołowym czasopiśmie z grupy Nature ( Nature Medicine  IF 87,2) pojawił się artykuł wybitnych naukowców z obszaru Tobacco Control US i UK zatytułowany „E-papierosy nikotynowe jako narzędzie do rzucania palenia”. Jest przeznaczony dla lekarzy i innych pracowników służby zdrowia, którzy pomagają pacjentom w rzucaniu palenia. Opisuje stanowiska organizacji rządowych i medycznych w różnych krajach, w szczególności porównując stanowisko Wielkiej Brytanii i Nowej Zelandii ze stanowiskiem Stanów Zjednoczonych i Kanady (oraz Australii). Artykuł od wczoraj jest dostępny online.

Wielokrotnie pisałem na tym blogu i mówiłem na sejmowej Komisji Zdrowia, że linia kontrowersji między przeciwnikami a zwolennikami e-papierosów przebiega wzdłuż zagrożeń dla młodzieży i korzyści dla palaczy. Autorzy rozwijają drugą część skupiając się na potencjale wapowania w procesie zwiększenia skuteczności rzucenia palenia wśród dorosłych w kontekście istotnych i udokumentowanych nikłych (w porównaniu z papierosami) negatywnych efektów zdrowotnych wywoływanych przez e-papierosy.  Następnie dokonują przeglądu różnic między krajami w zakresie regulacji dotyczących e-papierosów.

Warto zwrócić uwagę na kraje przodujące w badaniach nad nowatorskimi wyrobami tytoniowymi. W Stanach Zjednoczonych i Kanadzie agencje rządowe uznają potencjalne korzyści wynikające z używania e-papierosów, ale dochodzą do wniosku, że dowody na zalecenie e-papierosów w rzucaniu palenia są obecnie niewystarczające. Niepewność co do długoterminowych skutków zdrowotnych również hamuje entuzjazm agencji dla e-papierosów. Odzwierciedlając tę ambiwalencję, ani agencje rządowe, ani duże organizacje medyczne w USA, Kanadzie czy Australii nie zalecają e-papierosów jako pierwszej pomocy w rzucaniu palenia, zamiast tego priorytetowo traktują farmakoterapie.

Z kolei rządowe agencje zdrowia i stowarzyszenia zawodowe w Anglii i Nowej Zelandii bardziej przychylnie interpretują dowody na skuteczność e-papierosów w rzucaniu palenia i stosunek korzyści do ryzyka, zachęcając pracowników służby zdrowia do rozważenia e-papierosów jako opcji zaprzestania palenia na równi z licencjonowanymi medycznie farmakoterapią i wsparciem behawioralnym. Oba kraje przedstawiały e-papierosy w finansowanych przez rząd publicznych kampaniach edukacyjnych promujących rzucanie palenia. Oba kraje wzywają pracowników służby zdrowia i programy rzucania palenia, aby e-papierosy były łatwo dostępne dla dorosłych, którzy palą, przez długi czas wraz z licencjonowanymi produktami medycznymi i interwencjami behawioralnymi. Oba kraje dostarczają również szczegółowych wskazówek, jak używać tych produktów, aby osiągnąć optymalne wyniki.

Natomiast ostrożny ton wytycznych organizacji/stowarzyszeń medycznych oraz zaleceń rządowych w USA i Kanadzie ogranicza entuzjazm pracowników służby zdrowia do zalecania zaprzestania palenia przy udziale e-papierosów. Niedawne zezwolenie FDA na wprowadzenie na rynek kilku urządzeń do e-papierosów jest okazją do uspokojenia amerykańskich pracowników służby zdrowia. Zezwolenia oznaczały bowiem, że FDA stwierdziła, że zatwierdzone marki są „odpowiednie do ochrony zdrowia publicznego”

Autorzy przytaczają również swoje zalecenia dotyczące stosowania e-papierosów w celu rzucenia palenia

  • Jeśli używasz e-papierosów, aby rzucić palenie, powinieneś całkowicie przejść na e-papierosy, używać ich regularnie i jak najszybciej rzucić palenie wszystkich papierosów.
  • Przechodząc z papierosów na e-papierosy, osoba może doświadczyć okresu używania obu produktów (zwanego podwójnym używaniem) w okresie przejściowym przed całkowitym zaprzestaniem palenia. W przypadku podwójnego używania im większa redukcja wypalanych papierosów, tym większe prawdopodobieństwo zmniejszenia ryzyka. Jednak długotrwałe podwójne używanie obu produktów oznacza, że niebezpieczeństw związanych z paleniem papierosów nie da się całkowicie uniknąć.
  • E-papierosy prawdopodobnie będą najskuteczniejsze, gdy towarzyszy im program wsparcia behawioralnego, tak jak ma to miejsce w przypadku stosowania leków wspomagających rzucanie palenia.
  • Ze względu na niepewność co do ryzyka związanego z długotrwałym używaniem e-papierosów, byli palacze powinni ostatecznie planować rzucenie e-papierosów, ale tylko wtedy, gdy mają pewność, że nie wrócą do palenia papierosów samozapłonowych.
  • Ludzie nie powinni manipulować przy komercyjnych produktach e-papierosów.
  • Działania niepożądane lub obawy dotyczące bezpieczeństwa należy zgłaszać pracownikowi służby zdrowia i rządowym organom ds. zdrowia. Na przykład w Wielkiej Brytanii należy je zgłaszać za pośrednictwem systemu żółtej karty. W USA należy je zgłosić do Food and Drug Administration (FDA)

Ten ostatni punkt niestety nas nie dotyczy, ponieważ do chwili obecnej brak jest wyspecjalizowanej komórki, która by monitorowała proces zaprzestania palenia przy współudziale e-papierosów. A wynika to z faktu, że brak jest w kraju działań na szczeblu decyzyjnym opartych o strategię redukcji szkód wywołanych paleniem tytoniu.

Na koniec zwracam uwagę na jeden szczegół. Rygorystyczne przepisy dotyczące e-papierosów wprowadzone są w krajach, w których badania dotyczące nowatorskich wyrobów tytoniowych są praktycznie na zerowym poziomie. Ale ten fakt jaki odstępstwa od niego (np. Japonia , Dania) to już temat na oddzielny wpis.

5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments