Redukcja szkód wywołanych paleniem tytoniu

Kilka rad od Clif Batesa dla delegatów na COP 10

Niestrudzony Clive Bates na stronie Tobacco Reporter przedstawia pięcioczęściową poradę dla delegatów reprezentujących rządy na  FCTC COP-10 w Panamie w dniach 20–25 listopada 2023. Poniżej Jego porady w skrócie (szerzej  w linku)

Po pierwsze, delegaci powinni mieć jasność co do celów polityki krajowej. FCTC i COP powinny skupiać się na szybkich korzyściach w zakresie zdrowia i dobrostanu, zwłaszcza wśród populacji znajdujących się w niekorzystnej sytuacji. Nie utopijnym marzeniom o „społeczeństwie wolnym od nikotyny” czy „zniszczeniu przemysłu tytoniowego”.

Po drugie, delegaci powinni podchodzić do COP, Sekretariatu FCTC i WHO z dużym sceptycyzmem. WHO oczekuje szacunku i bycia postrzeganą jako autorytet, szczególnie przez delegatów z LMIC. Ale WHO nie zasłużyła i nie zasługuje na bezwarunkowe zaufanie delegatów.

Po trzecie, należy uznać, że tak zwani obserwatorzy społeczeństwa obywatelskiego podczas COP nie są wiarygodnymi strażnikami interesu publicznego. Są one filtrowane pod kątem lojalności wobec WHO i zwykle są finansowane przez zagraniczne interesy, zwłaszcza przez ekscentrycznego miliardera prohibicjonistę Mike Bloomberg

Po czwarte, należy przyjrzeć  się krytycznie propozycjom polityki FCTC omawianym na COP10. Dokumenty COP10 z 2023 r. pokazują, że znaczna część energii poświęcona jest obecnie walce z „redukcją szkód”. Problem ze sprzeciwem wobec redukcji szkód polega na tym, że prawdopodobnie spowoduje to „wzrost” szkód.

Po piąte, należy zadawać trudne pytania.

  1. Kto się z tym nie zgadza i dlaczego?
  2. Jakie są kompromisy?
  3. Jakie są prawdopodobne niezamierzone konsekwencje?
  4. Gdzie są dowody?

Urzędnicy powinni podchodzić do COP10 ze sceptycyzmem, ale nie z cynizmem, z jasnością co do swoich celów krajowych i zadając trudne pytania dotyczące kompromisów, niezamierzonych konsekwencji i dowodów.

Urzędnicy są wysyłani na spotkania COP, aby służyć ich interesom narodowym i rozwijać racjonalny globalny system zasad i norm ratujących życie, zmniejszających nędzę i poprawiających dobrobyt. Muszą realizować tę misję ostrożnie i profesjonalnie.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments