Elektroniczny papieros

Advantages and Disadvantages of Electronic Cigarettes

Ponad dwa lata temu redakcja czasopisma Toxics zaprosiła mnie do zredagowania wydania specjalnego, które dotyczyłoby elektronicznych papierosów. Zaproszenie przyjąłem a do współpracy zaprosiłem swojego współpracownika Leona Kośmidra.

W dniu dzisiejszym nastąpił finał. Otrzymałem ostateczną informację, że zredagowany przez nas zbiór artykułów został wydany również w postaci książki, co jest pewnego rodzaju wyróżnieniem bowiem nie wszystkie wydania specjalne znajdują takie zakończenie. Obecnie można całość pobrać ze strony https://www.mdpi.com/books/book/6733

W zbiorze znalazły się cztery artykuły z polskich placówek naukowych, na czym w szczególności nam zależało. Są to Pomorski Uniwersytet Medyczny, Gdański Uniwersytet Medyczny, Uniwersytet Jagielloński i nasz ośrodek. Tematyka artykułów była bardzo różna – od badań ankietowych, poprzez badania laboratoryjne, badania retrospektywne, badania kliniczne aż do prac przeglądowych. Szczególnie polecam dwa artykuły z ostatniego obszaru. Oba są autorstwa naukowców z Francji i Meksyku  (Sebastien Soulet & Roberto A Sussman  „A Critical Review of Recent Literature on Metal Contents in E-Cigarette Aerosol”; „Critical Review of the Recent Literature on Organic Byproducts in E-Cigarette Aerosol Emissions”)

Autorzy analizują bardzo szczegółowo prace z lat 2017 – 2022 dotyczące analizy metali oraz organicznych produktów ubocznych powstających podczas wapowania, zawartych w inhalowanym przez użytkowników aerozolu z e-papierosa. Precyzyjne definiują niedociągnięcia/wady metodologii udowadniając ich wpływ na końcowe wyniki.

Jest to niezwykle ważne bowiem nierzetelne podejście do prowadzonych badań, o czym nieraz pisałem na tym blogu, skutkuje fałszywymi wynikami wpływającymi na opinie decydentów. Wspomniane prace są bardzo obszerne. Z tego też tytułu powstał spór pomiędzy redakcją a moją osobą. Redakcja Toxics przyjmuje artykuły nie przekraczające 20-25 stron. Jak można zobaczyć w książce obie prace liczą znacznie więcej. Wnioskowanie redakcji o skrócenie prac o 2/3 odrzuciłem argumentując potrzebą szczegółowego zapoznania się czytelnika z mechanizmem będącym u podstaw  prac o bardzo negatywnym wydźwięku w stosunku do szkodliwości e-papierosów a co za tym idzie do negatywnego nastawienia znacznej części społeczeństwa to tych produktów.

Redakcja przychyliła się do mojej opinii ,w związku z tym można zapoznać się z wersją pierwotną przesłaną przez autorów, tylko nieznacznie przeze mnie skróconą.

I na koniec jeszcze jedna uwaga. Z kilkudziesięciu nadesłanych artykułów wybraliśmy 14. Pozostałych nie zaakceptowaliśmy. Powód zazwyczaj był ten sam. Wielu osobom wydaje się, że napisanie czegoś negatywnego na temat e-papierosów powinno być podstawą akceptacji publikacji do druku. Na pewno są redakcje, które w tym kierunku idą, co niestety prowadzi do zafałszowania rzeczywistych zalet i wad e-papierosów ze szkodą dla Zdrowia Publicznego.

5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments