Elektroniczny papieros

Jaki był bieżący rok dla elektronicznych papierosów? Jaki będzie przyszły?

Pandemia zepchnęła informacje związane z e-papierosami na dalszy plan. Nie oznacza to, że zaprzestano atakować e-papierosy. Na czoło zaciekłych przeciwników dążących do zakazu używania e-papierosów wysuwają się instytucje finansowane przez fundacje Blomberga. Podsycającą nastroje anty THR. Wtóruje im WHO. FDA chociaż wydała PMTA dla General Snus, IQOS – i znikomej liczby e-papierosów (co powinno nas cieszyć), stwarza gigantyczne bariery biurokratyczne uniemożliwiające małym firmom uzyskanie certyfikatu. Niektóre kraje europejskie rozważają wprowadzenie zakazów smakowych, chociaż można byłoby zacząć od wprowadzenia regulacji zabraniających atrakcyjnych opakowań i nazw kojarzących się młodzieży np. ze słodyczami.

Dobre wiadomości to te, że strategia redukcji szkód wywołanych paleniem tytoniu (THR) „nie poddaje się”. Przekonała wybitnych, czołowych światowych naukowców do jej wsparcia o czym pisałem 23 sierpnia br.

W kwestii regulacji należy zauważyć, że dominującą reakcją nie jest zakaz wapowania nikotynowego, ale regulacja produktów.  W takich krajach jak Szwecja, Wielkia Brytania, Norwegia, Islandia i Japonia bezpieczniejsze produkty nikotynowe mogą szybko stać się substytutami palenia papierosów.

Wielka Brytania dalej jest na czele państw postępowych,  popierających strategię THR. Jak pisze prof. Gerry StimpsonUK znormalizowało waporyzację (ale nadal zakazuje snusu). Sklepy z e-papierosami znajdują się nawet w najmniejszych miejscowościach. Nie ma paniki moralnej związanej z waporyzacją, z wyjątkiem niewielkiej liczby dinozaurów zajmujących się zdrowiem publicznym.”

Ale następnie dodaje: „Ale nawet tutaj są niepokojące znaki. Niedawny raport dla All-Party Parlamentarnej Grupy ds. Palenia i Zdrowia, napisany przez ASH i konsorcjum SPECTRUM, nie zawiera pozytywnej rekomendacji dla e-papierosów.”Redukcja szkód związanych z tytoniem jest nie do powstrzymania – napędzana dynamiką dobrych produktów i zainteresowaniem konsumentów. Pytanie nie brzmi, czy bezpieczniejsze produkty nikotynowe zastąpią papierosy i inne szkodliwe produkty tytoniowe, ale kiedy”.

A co czeka nas w nadchodzącym roku?

  • Przed nami kolejne wyzwania regulujące obszar e-papierosów
  • Syntetyczna nikotyna posłuży do obejścia przepisów
  • Czarny rynek eksploduje
  • Big Tobacco może przejąć kontrolę nad alternatywnym rynkiem nikotyny w USA
  • Produkty jednorazowe będą problemem ze względu na ochronę środowiska
  • Istotne zmiany w dużych krajach azjatyckich
  • Wapowanie będzie nie do powstrzymania (ale może to chwilę potrwać!)

Krótkie rozwinięcie tych punktów znajdziecie tutaj.

Ja ze swojej strony liczę, że pojawią się znaczące prace dowodzące skuteczności e-papierosów wspólnie z terapią behawioralną lub nikotynową terapią zastępczą w zaprzestaniu palenia.

W ostatnim dniu 2021 roku życzę czytelnikom aby Nowy 2022 Rok przyniósł w naszym Kraju sukces strategii THR.

5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments