Elektroniczny papieros, Zaprzestanie palenia tytoniu

95% byłych palaczy widzi pozytywne zmiany wkrótce po rzuceniu palenia

1 października kolejny raz w Wielkiej Brytanii staruje program Stoptober. Jest to coroczna kampania prowadzona pod marką Department of Health and Social Care (OHID) (Departament Zdrowia i Opieki Społecznej) pod hasłem „Lepsze zdrowie: zróbmy to”, która zachęca palaczy w całym kraju do przyłączenia się i podjęcia próby rzucenia palenia w październiku.

Nowe ogólnokrajowe badanie opublikowane przed rozpoczęciem Stoptobera pokazuje, że prawie wszyscy (95%) byli palacze dostrzegają pozytywne zmiany w swoim życiu już dwa tygodnie po rzuceniu palenia.

Badania przeprowadzone na północnym wschodzie Anglii wykazały, że do najważniejszych korzyści, jakie odczuli byli palacze w ciągu dwóch tygodni od rzucenia palenia, zaliczały się:

  • większa energia (36%)
  • lepsze samopoczucie (37%)
  • łatwiejsze oddychanie(37%)
  • oprócz poprawy stanu zdrowia, wielu respondentów zauważyło także poprawę zdolności do ćwiczeń (21%), zdrowszy wygląd skóry (24%), powrót poczucia smaku (26%) i oszczędność pieniędzy (31%)

Chociaż rzucenie palenia może być wyzwaniem, badanie ujawniło również interesujące wnioski dotyczące tego, gdzie ludzie znajdują wsparcie w rzuceniu palenia – w rodzinie i przyjaciołach (27%) oraz w rozmowach z innymi osobami, które rzuciły palenie (24%) uznanych zostało za kluczowe czynniki motywujące. Inne najważniejsze wskazówki obejmowały znalezienie odskoczni od palenia, na przykład zajęcie rąk (38%), zmiana codziennych zajęć (33%) i chodzenie na spacery (42%).

W zasadzie każda kampania związana z rzucaniem palenia przeprowadzona w innych krajach dałaby podobne rezultaty (sam tego doświadczyłem trzydzieści lat temu rzucając na stałe palenie papierosów miałem podobne odczucia). Co więc jest takiego interesującego w zapowiadanym programie.

Po pierwsze firmowany jest przez najpoważniejszą instytucje zdrowia publicznego Department of Health and Social Care, NHS England (pozaresortowy organ wykonawczy OHID)  oraz ministra zdrowia Neila O’Briena.

Po drugie, w kontekście zbliżającego się wydarzenia Minister Zdrowia powiedział:

Palenie jest najczęstszą przyczyną chorób i śmierci, którym można zapobiec. Kiedy ludzie rzucą palenie, korzyści są ogromne – są zdrowsi, bogatsi, a presja na NHS zmniejsza się. Stoptober zmotywuje tysiące osób do rzucenia palenia w październiku tego roku, zapewniając ludziom wsparcie i pewność siebie, dzięki którym rzucą palenie.

Pozostajemy wierni naszej śmiałej ambicji, aby do 2030 r. uwolnić się od dymu tytoniowego, wspieranej przez pakiet nowych środków zapewniających wapowanie milionowi palaczy, nowe zachęty finansowe dla kobiet w ciąży do rzucenia nałogu oraz nowe ulotki informacyjne mające na celu zapewnienie wsparcia osobom w rzuceniu palenia.

Potwierdził więc determinację rządu we wprowadzeniu programu „swap to stop” (blog z 11 kwietnia 2023) wykorzystującego alternatywne produkty tytoniowe (e-papierosy) do wspomagania zaprzestania palenia.

Zastanawiam się, że mając  tak ewidentne dowody na skuteczną politykę antytytoniową prowadzoną przez bliskiego sojusznika Polski, nasi decydenci trwają uparcie przy negacji redukcji szkód, która byłaby elementem dodatkowym do strategii narzuconych przez FCTC, bez wątpienia zwiększającym szybkość odchodzenie o palnych wyrobów tytoniowych, jak również w dużej części odejścia od nikotynizmu w całości o czym dobitnie świadczą przeglądy Cochrane.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments