Redukcja szkód wywołanych paleniem tytoniu Zaprzestanie palenia tytoniu

Systematycznie przybywa dowodów na pozytywną rolę e-papierosów w rzuceniu palenia

Tym razem powracam do badań związanych z wykorzystaniem e-papierosów w procesie zaprzestania palenia wyrobów tytoniowych. Powodem jest ukazanie się w dniu dzisiejszym w bibliotece Corchane przeglądu systematycznego w Cochrane Database of Systematic Reviews – „Electronic cigarettes for smoking cessation”..

Biblioteka Cochrane’a  to zbiór baz danych z zakresu medycyny i innych specjalności medycznych. Jego rdzeniem jest zbiór przeglądów Cochrane, baza danych przeglądów systematycznych i metaanaliz, które podsumowują i interpretują wyniki badań medycznych. Biblioteka Cochrane ma na celu udostępnianie wyników dobrze przeprowadzonych kontrolowanych badań i jest kluczowym zasobem w medycynie opartej na dowodach. Przeglądy Cochrane mają formę pełnych studiów metodologicznych. Jakość każdego badania jest dokładnie oceniana przy użyciu wcześniej zdefiniowanych kryteriów i dowodów oceniających  metodologię zastosowaną w badaniach oraz możliwość obciążenia badania błędem systematycznym.

Przytaczam powyższą informacje aby podkreślić wiarygodność źródła, co w zalewie badań niskiej jakości ma kluczowe znaczenie dla rzeczywistej oceny roli jaką mogą pełnić e-papierosy. Jest to już 7 przegląd systematyczny na temat roli e-papierosów w procesie rzucenia palenia przy czym pierwszy w roku 2012 miał charakter protokołu.

Badania prowadzone przez University of Oxford i finansowane przez Cancer Research UK dostarczyły najsilniejszych jak dotąd dowodów (high certainty evidence ) na to, że e-papierosy, pomagają ludziom rzucić palenie skuteczniej niż tradycyjne nikotynowe terapie zastępcze (NTZ), takie jak plastry i guma do żucia. Dowody sugerują również, że nikotynowe e-papierosy prowadziły do wyższych wskaźników rzucania palenia niż e-papierosy bez nikotyny lub bez interwencji w rzucaniu palenia, jednakże ta analiza oparta została o mniejszą ilość danych.

Co istotne, w badaniach porównujących nikotynowe e-papierosy z NTZ znaczące działania niepożądane występowały rzadko. W perspektywie krótko- i średnioterminowej (do dwóch lat) nikotynowe e-papierosy najczęściej powodowały podrażnienie gardła lub jamy ustnej, ból głowy, kaszel i mdłości. Uzyskane dane wskazują, że efekty te z czasem słabły.

Zaktualizowany przegląd Cochrane obejmuje 78 badań z udziałem ponad 22 000 uczestników i obejmuje dodatkowe 22 badania od ostatniej aktualizacji z września 2021 r.  Warto zatem porównać kluczowe wnioski z obu przeglądów

  • Wrzesień 2021 – Istnieją dowody o umiarkowanej pewności, że e-papierosy z nikotyną zwiększają wskaźniki rzucania palenia w porównaniu z NTZ i w porównaniu z e-papierosów bez nikotyny. Dowody porównujące e-papierosy z nikotyną ze zwykłą opieką / brakiem leczenia również sugerują korzyści, ale są mniej pewne.
  • Listopad 2022 – Istnieją dowody o wysokiej pewności, że e-papierosy zawierające nikotynę zwiększają odsetek osób rzucających palenie w porównaniu z NTZ, oraz dowody o umiarkowanej pewności, że zwiększają one odsetek osób rzucających palenie w porównaniu z e-papierosami bez nikotyny. Dowody porównujące e-papierosy z nikotyną ze zwykłą opieką / brakiem leczenia również sugerują korzyści, ale są mniej pewne.

Chciałbym mieć nadzieję, że takie doniesienia zostaną w końcu docenione przez decydentów w naszym kraju i przy wszystkich potencjalnych zagrożeniach dla młodzieży, potrafią wydać odpowiednie rekomendacje dla terapeutów uzależnień, wprowadzenia terapii substytucyjnej (papieros versus e-papieros) do praktyki zwalczania palenia tytoniu.

0
0
votes
Article Rating