Trwa dziesiąty dzień barbarzyńskiej napaści Federacji Rosyjskiej na Ukrainę. Jako naukowiec, członek Rady Narodowego Centrum Nauki wraz z koleżankami i kolegami z Rady i pracownikami NCN solidaryzujemy się z Narodem ukraińskim, (podobnie jak całe środowisko naukowe) podejmując jednocześnie kroki mające na celu pomoc naukowcom z Ukrainy zmuszonych do opuszczenia kraju, w postaci uruchomienia nowej drogi grantowej na kontynuację ich badań w naszym kraju.
Obecna sytuacja nie sprzyja rozpatrywaniu problemów związanych z deprecjonowaniem e-papierosówm wobec tragedii jaka rozgrywa się w Ukrainie. Z drugiej jednak strony w obu tych obszarach mamy sianie nieprawdy, aczkolwiek ciężar gatunkowy obu sytuacji, co bardzo silnie podkreślam, jest absolutnie nieporównywalny. W przypadku wojny na Ukrainie możecie na bieżąco obserwować jak kłamliwe , nieprawdziwe informacje podawane przez media rosyjskie wpływają na postawy Rosjan co przekłada się na politykę prowadzoną przez ich rząd. W przypadku e-papierosów mamy do czynienia nie tyle z fałszywymi informacjami, ile z niechlujnymi badaniami, które wywarły istotny wpływ na postrzeganie tych wyrobów przez decydentów i część konsumentów.
24 lutego na stronie The American Council on Science and Health (ACSH) opublikowano artykuł Camerona English’a pt „Kiepskie badania nad e-papierosami: lista śmieciowej nauki”. Jak pisze autor znamiennym jest, że prace z wielkimi błędami metodologicznymi są bezkrytycznie powielane .
„W ubiegłym roku opublikowano wiele badań, w których zarzuca się, że używanie e-papierosów (vaping) niesie za sobą bardzo poważne konsekwencje zdrowotne, od depresji po zaburzenia erekcji i wyższe ryzyko udaru” – pisze autor. „Każdy artykuł generował szerokie relacje w mediach, zwykle jeden serwis informacyjny powielał bezkrytyczne relacje z ostatniego, dając konsumentom fałszywe wrażenie, że wapowanie stanowi większe zagrożenie dla zdrowia niż w rzeczywistości. Kiedy dokładniej przeanalizowaliśmy te badania, zidentyfikowaliśmy ich poważne wady i zgłosiliśmy je naszym czytelnikom”. Oznacza to, że opinia publiczna często słyszy tylko informacje pochodzące z błędnego badania i nigdy nie jest informowana, że podane informacje obarczone były wielkimi wadami.
W artykule zajdziecie odniesienia do następujących tematów
- Czy wapowanie może powodować zaburzenia erekcji?
- Ryzyko wapowania i udaru mózgu: nowe badanie podsuwa błędne wnioski
- Czy waporyzacja powoduje uszkodzenie kości? Tak i nie, mylące twierdzenia dotyczące badania
- Wapowanie i zdrowie psychiczne: czy używanie nikotyny powoduje depresję nastolatków?
- Mit „nawrotu” palenia
- Epidemia wapowania wśród nastolatków?
- Ryzyko biernego narażenia ze względu na wapowanie.
Strona jest również interesująca z powodu zapowiedzi o aktualizowaniu listy w miarę pojawiania się „junk science”