Wielokrotnie pisałem na temat bezdymnych wyrobów tytoniowych zażywanych doustnie i prawie zawsze były to produkty szwedzkie. Wpisy na blogu na ten temat są porozrzucane na przestrzeni ponad trzech lat, tak że trzeba trochę wysiłku aby je odszukać i zebrać w całość.
Ale proszę się nie martwić. W sukurs przyszła grupa międzynarodowych ekspertów, która opracowała broszurę pokazującą aktualne rozpowszechnienie palenia tytoniu, zapadalność na choroby odtytoniowe w tym na raka płuc itd. w porównaniu do innych krajów europejskich oraz politykę rządu Szwecji wobec bezdymnych produktów tytoniowych/nikotynowych.
Kilka danych z tego opracowania
Szwedzkie osiągnięcia w zmniejszaniu rozpowszechnienia palenia tytoniu są niezaprzeczalne
- W ciągu ostatnich 15 lat Szwecja obniżyła wskaźniki palenia z 15% w 2008 r. do 5,6% obecnie.
- Średni wskaźnik palenia w UE wynosi obecnie 23% – prawie pięć razy więcej niż w Szwecji. W wielu krajach UE co trzecia osoba nadal pali.
- Tylko 3% Szwedów w wieku 16-29 lat pali w porównaniu z 29% innych Europejczyków w wieku 15-24 lat.
W rezultacie:
- Częstość występowania raka w Szwecji jest o 41% niższa niż w pozostałych krajach europejskich, co odpowiada 38% niższemu poziomowi całkowitej liczby zgonów z powodu raka.
- W 24 z pozostałych 27 państw członkowskich UE wskaźnik umieralności związanej z paleniem tytoniu jest dwa razy wyższy lub wyższy niż w Szwecji w stosunku do liczby ludności.
- Szwecja ma o 39,6%8 niższą śmiertelność z powodu wszystkich chorób związanych z paleniem tytoniu w porównaniu ze średnią UE.
- Szwecja jest jednym z trzech krajów o najniższej liczbie zgonów przypisywanych rakowi płuc.
Przyczyna, która spowodowała taki stan rzeczy – rozsądna polityka wobec alternatywnych wyrobów nikotynowych
- Szeroka dostępność produktów alternatywnych
- NIższe podatki akcyzowe, aby odzwierciedlić ich niższe ryzyko
- Zapewnienie palaczom możliwość wyboru alternatywnych produktów wraz z edukacją i środkami kontroli tytoniu, zamiast ograniczać lub zakazywać
To tylko niektóre dane, które możecie odczytać. A wszystko udokumentowane rzetelnymi odnośnikami literaturowymi.
Naprawdę warto tego typu informacje rozpowszechniać w kręgach palaczy aby wiedzieli, że są możliwości ograniczenia szkód co nie zmienia tzw. „złotego standardu” w obszarze Tobacco Control czyli całkowitego porzucenia nikotynizmu.