Elektroniczny papieros Zaprzestanie palenia tytoniu

E-papierosy skuteczniejsze w rzucaniu palenia niż konwencjonalna nikotynowa terapia zastępcza

W styczniu br. pojawił się kolejny ósmy przegląd (wliczając pierwszy protokół z 2012) badań opublikowany w bazie danych przeglądów systematycznych Cochrane. Znaleziono dowody z dużą pewnością wskazujące, że e-papierosy,  dają ich użytkownikom większe szanse na rzucenie palenia niż metody nikotynowej terapii zastępczej (NRT) (plastry, gumy, pastylki do ssania)

Co do szczegółów – przegląd obejmował 88 badań i ponad 27 235 uczestników – co stanowi dodanie 10 badań od ostatniej aktualizacji w 2022 r., które ukazały się w międzyczasie. Większość analizowanych badań miała miejsce w USA i Wielkiej Brytanii lub Włoszech. We wnioskach autorzy piszą:

„Istnieją dowody o wysokiej pewności, że e-papierosy zawierające nikotynę zwiększają odsetek osób rzucających palenie w porównaniu z NRT, oraz dowody o umiarkowanej pewności, że zwiększają one odsetek osób rzucających palenie w porównaniu do e-papierosów niezawierających nikotyny. Dowody porównujące e-papierosy ze zwykłą opieką/brakiem leczenia również sugerują korzyści, ale są mniej pewne ze względu na ryzyko błędu systematycznego nieodłącznie związane z projektem badania.”

W ocenie ilościowej wygląda to następująco. Na każde 100 osób używających e-papierosów nikotynowych w celu rzucenia palenia, 8 do 10 może skutecznie rzucić palenie, w porównaniu z zaledwie 6 na 100 osobami stosującymi NRT, 7 na 100 osobami używającymi e-papierosów bez nikotyny lub 4 na 100 osobami nie otrzymującymi żadnego wsparcia lub jedynie wsparcie behawioralne.

Biorąc pod uwagę poprzednie przeglądy wiarygodność wniosków nie może budzić żadnych zastrzeżeń. Dlaczego więc Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) regulująca kwestię e-papierosów, zatwierdziła siedem różnych leków, które, jak wykazano, pomagają dorosłym rzucić palenie, pomijając e-papierosy. Na początku tego roku, w aktualizacji programu tytoniowego FDA, komisarz FDA, dr Robert Califf, stwierdził: „Chociaż niektóre e-papierosy mogą pomóc dorosłym palaczom w całkowitym odejściu od bardziej szkodliwych papierosów lub w znacznym ograniczeniu ich używania, zgodne z prawem, standardy zdrowia publicznego równoważą ten potencjał ze znanym i znacznym ryzykiem w odniesieniu do atrakcyjności i używania przez młodzież tych wysoce uzależniających produktów”.

No i na koniec dezawuowanie przeglądów Cochrane przez Prof. Stantona Glantza.

„Cochrane w dalszym ciągu ignoruje dwa krytyczne punkty:

Dowody z rzeczywistego świata nie wskazują na krótkoterminowe (mniej więcej rok) powiązania pomiędzy palaczami używającymi e-papierosów jako produktów konsumenckich z zaprzestaniem palenia, zaś długoterminowe dowody z rzeczywistego świata wskazują na rzadsze zaprzestanie palenia papierosów.

Podwójne (palenie i wapowanie_AS) zastosowanie jest poważną komplikacją związaną z podawaniem ludziom e-papierosów; Cochrane nie uważa podwójnego stosowania za skutek niepożądany, mimo że podwójne użycie jest bardziej niebezpieczne niż samo palenie.”

5
1
vote
Article Rating