Elektroniczny papieros

Czym są saszetki nikotynowe ?

GSTHR czyli Global State of Tobacco Harm Reduction mapuje globalną, regionalną i krajową dostępność i stosowanie bezpieczniejszych produktów nikotynowych, reakcje regulacyjne na te produkty oraz potencjał redukcji szkód związanych z paleniem tytoniu dla zdrowia publicznego. Tym razem powstał raport związany z beztytoniowymi saszetkami nikotynowymi. Przystępnie napisany, bez zbędnych naukowych wywodów jest dobrym przewodnikiem dla palaczy, którzy chcą zerwać z paleniem tytoniu.

Dlaczego o nim wspominam, skoro opisywałem szereg naukowych doniesień na temat saszetek nikotynowych, w których wykazałem, że  mogą one znacząco przyczynić się do zmniejszenia szkód spowodowanych paleniem tytoniu dając  osobom stosującym wyroby tytoniowe wysokiego ryzyka, takie jak papierosy i niektóre wyroby tytoniowe, szansę przejścia na bezpieczniejsze produkty nikotynowe, będące zdecydowanie mniejszym zagrożeniem dla ich zdrowia. Ponieważ artykuł ten uzmysłowił mi, że problem redukcji szkód traktuję pod kątem regionalnym – Polski, Unii, UK, US czy tak jak ostatnio Australii.

Tymczasem niezmiernie ważnym jest możliwość pomocy użytkownikom  bezdymnych wyrobów tytoniowych w krajach o niskich i średnich dochodach korzystającym z bezdymnego tytoniu typu azjatyckiego obejmujących betel quid, paan lub gutkha, a powodem jest fakt ze wszystkie te produkty zawierają szereg niebezpiecznych dla zdrowia substancji.

„Te bezdymne wyroby tytoniowe są używane przez ponad 300 milionów ludzi na całym świecie. Stanowią wysokie zagrożenie dla zdrowia, zawierają stosunkowo wysokie poziomy związków rakotwórczych i toksycznych oraz zwiększają ryzyko raka jamy ustnej, przełyku i trzustki (tych bezdymnych wyrobów tytoniowych w stylu azjatyckim nie należy mylić z amerykańskimi wyrobami tytoniowymi bezdymnymi, w tym tytoniem do żucia i amerykańską wilgotną tabaką, które wiążą się z minimalnym ryzykiem raka jamy ustnej).  Kraje, w których występuje największe obciążenie chorobami, to w Azji Południowej i Południowo-Wschodniej te, gdzie konsumpcja tytoniu bezdymnego w stylu azjatyckim jest najwyższa.

Woreczki nikotynowe mogą potencjalnie zastąpić te ryzykowne wyroby tytoniowe bezdymne, oferując bezpieczniejszą alternatywę, która stwarza znacznie mniejsze ryzyko dla zdrowia jednostki. Zastąpienie ryzykownego tytoniu bezdymnego saszetkami nikotynowymi może pomóc w zmniejszeniu wskaźników chorób niezakaźnych w wielu krajach o niskich i średnich dochodach (LMIC), w których powszechne jest używanie tytoniu bezdymnego.”

„Woreczki nikotynowe to stosunkowo nowy, bezpieczniejszy produkt nikotynowy, który może zapewnić użytkownikom tytoniu wysokiego ryzyka alternatywę, która stwarza mniejsze zagrożenie dla ich zdrowia. Są mało zaawansowane technologicznie i mają znikomy wpływ na środowisko, ponieważ nie zawierają baterii ani innych elementów elektronicznych. Szybki wzrost rynku saszetek nikotynowych, który na całym świecie jest już wart 1,5 mld USD, pokazuje, że użytkownicy tytoniu wysokiego ryzyka uznają te produkty za akceptowalne i przechodzą na nie. Potrzebne są dalsze badania naukowe, aby dostarczyć dalszych dowodów na ich status zmniejszonego ryzyka, ale już teraz jest jasne, że oferują one potencjał uratowania wielu istnień ludzkich w LMIC, gdzie doustne używanie tytoniu wysokiego ryzyka jest powszechne”.

I o tym również nie wolno zapominać rozpatrując miejsce beztytoniowych saszetek nikotynowych w strategii redukcji szkód wywołanych paleniem tytoniu.

3.8 5 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
trackback

[…] Saszetki nikotynowe są stosunkowo krótko obecne na polskim rynku, ale można wybierać spośród różnych produktów (np. od ok. 2 lat dostępne są saszetki VELO). Jako alternatywna dla tradycyjnych papierosów kategoria saszetki nikotynowe pojawiły się najpóźniej, ale już doczekały się poważnych opinii i ekspertyz1. […]