Tym razem bez mojego komentarza bowiem wypowiedzi europarlamentarzystów trafiają w samo sedno sprawy. Poniżej tłumaczenie (Google).
* Szwedzkie podejście do ograniczenia wskaźnika palenia do 5 procent powinno służyć jako odniesienie do UE
* Szwecja wdrożyła tradycyjne środki ograniczania palenia i programy edukacyjne ukierunkowane na profilaktykę oraz umożliwiła stosowanie alternatywnych produktów nikotynowych, które odsuwały palaczy od papierosów i trzymały je z dala od nich
Bruksela, Belgia, 1 czerwca 2023 r. — W Światowy Dzień bez Tytoniu posłowie do Parlamentu Europejskiego i naukowcy z globalnej sieci We Are Innovation omówili podejście, które stawia Szwecję przed swoimi odpowiednikami z rekordowo niskim wskaźnikiem palenia wynoszącym prawie 5 %. Jest to cel, który UE chce osiągnąć do 2040 r. Wśród prelegentów znaleźli się posłowie do PE Sara Skyttedal, Johan Nissinen i Tomislav Sokol, dr Christopher Russel i Federico N. Fernández.
Szwecja prawdopodobnie w tym roku uzyska status kraju wolnego od dymu tytoniowego. To o 17 lat szybciej niż cel ustalony przez UE, w którym średni wskaźnik palenia nadal wynosi około 23 procent. Firma We Are Innovation przeprowadziła dokładne badania elementów stojących za tym osiągnięciem w swoim nadchodzącym dokumencie pt. „Prowadząc drogę do Europy wolnej od dymu: doświadczenia Szwecji”. Z badań wynika, że Szwecja wdrożyła Ramową konwencję WHO o ograniczeniu użycia tytoniu oraz przepisy i zalecenia UE zgodnie z najwyższymi standardami, a także programy edukacyjne ukierunkowane na profilaktykę. Takie podejście jest powszechne w krajach będących awangardą w ograniczaniu palenia. Szwecja połączyła to z akceptacją innowacji, w tym alternatywnych produktów nikotynowych, które odsuwały i trzymały palaczy z dala od papierosów.
Federico N. Fernández, dyrektor generalny We Are Innovation: „Triumf Szwecji nad paleniem, dzięki połączeniu tradycyjnych metod i innowacyjnych alternatyw dla nikotyny, podkreśla znaczenie kreatywnych rozwiązań dla wolnej od dymu przyszłości. Pomimo surowych przepisów, Szwecja zapewnia dostępność, akceptowalność i przystępność cenową tych alternatyw – byli palacze z „trzema asami” cenią sobie najbardziej, co potwierdziła nasza ankieta IPSOS. Ruch w kierunku ANP kładzie nacisk na spersonalizowane strategie rzucania palenia, które uwzględniają potrzeby specyficzne dla płci, aby dostosować się do bardziej inkluzywnej, skutecznej redukcji szkód”.
Poseł do PE Tomislav Sokol (Chorwacja, PPE): „Badając dobre praktyki, możemy spojrzeć na Szwecję jako na wyraźny wzór. Krytyczną kwestią jest porównanie przypadków między tradycyjnymi palaczami a tymi, którzy używają alternatywnych produktów nikotynowych (ANP). Chociaż nadal potrzebujemy bardziej kompleksowych danych, przedwczesne odrzucenie tych alternatyw byłoby błędem. Ustanowione przez nas zasady muszą strategicznie zapobiegać temu, by te produkty stały się odskocznią do palenia. W miarę postępów w tych dyskusjach ważne jest, aby nasze podejście było oparte na danych, a nie na ideologii”.
Posłanka do PE Sara Skyttedal (Szwecja, PPE): „Rozmowa dotycząca drogi do osiągnięcia statusu osoby wolnej od dymu tytoniowego ma ogromne znaczenie. Współczesna polityka europejska, podobnie jak samo życie, wiąże się z szeregiem priorytetów i wyborów. Musimy zdać sobie sprawę, że walka z rakiem i nikotyną może nie być idealnie dopasowana. Należy dokonać wyboru, która walka jest bardziej pilna i moim zdaniem głównym celem powinno być zachęcenie ludzi do zaprzestania palenia papierosów. Chociaż e-papierosy, snus i saszetki z nikotyną nie mogą być klasyfikowane jako „produkty zdrowotne”, nie mają takiego samego śmiertelnego wpływu jak tradycyjne papierosy. Nadmierne regulacje, nie mówiąc już o całkowitych zakazach, jakie obserwuje się w kilku krajach europejskich, należy ostrożnie rozważyć, aby uniknąć niezamierzonych konsekwencji”.
Eurodeputowany Johan Nissinen (Szwecja, ECR): „Nie można lekceważyć znaczenia tego tematu i niewątpliwie zasługuje on na szerszą dyskusję. Osobiście nie używam tych produktów. Jednak niezaprzeczalnym faktem jest to, że papierosy, pomimo ich legalności, stanowią poważny problem. Moja wiara opiera się na potędze rynku i jego zdolności do samoregulacji. Jeżeli papierosy, z ich znanymi zagrożeniami, mogą być legalnie sprzedawane, to oczywiste jest, że alternatywne produkty nikotynowe również powinny mieć status prawny. Mając odpowiednie zachęty, ufam w zdolność jednostek do dokonywania świadomych, zdrowszych wyborów”.
Dr Christopher Russell: „Szwedzkie podejście przyniosło znaczące efekty zdrowotne, czyniąc ze Szwecji kraj europejski o najniższych wskaźnikach chorób związanych z paleniem tytoniu. Wskaźniki zgonów i zachorowalności na raka w Szwecji są odpowiednio o 38 procent i 41 procent niższe niż średnia UE”.
Doświadczenia Szwecji służą jako punkt odniesienia dla UE i całego świata. Stanowią dowód na to, że szybkie przejście do społeczeństwa wolnego od dymu tytoniowego jest możliwe dzięki szeroko zakrojonemu podejściu. Obejmuje to wdrażanie tradycyjnych przepisów i środków zgodnie z najwyższymi standardami oraz innowacyjnych rozwiązań uwzględniających indywidualne preferencje dotyczące rezygnacji z papierosów i trzymania się z dala od nich.
A może nasi europosłowie zabraliby głos ?