Elektroniczny papieros

Można inaczej? Można!

Niesławna strona Q&A WHO (pytania i odpowiedzi) (blog z 22 stycznia) zawierająca nieprawdziwe informacje o e-papierosach nie jest jedynym przykładem manipulowania wynikami badań. Ich rozpowszechnianie ma na celu zdyskredytowanie tych wyrobów, bez oglądania się na konsekwencje jakie mogą ponieść palacze, którzy chcą rzucić palenie ale obecnie stosowane metody im nie pomogły. W związku z czym chcieliby przejść na e-papierosy. Tendencyjnie pomija się korzyści jakie po przejściu na e-papierosy mogliby odnieść palacze.

W ubiegłym tygodniu ukazał się obszerny ponad 700 stronicowy raport Lekarza Naczelnego USA pt. Smoking Cessation w całości poświęcony rzuceniu palenia. Oczywiście w głównej mierze skupia się na dotychczasowych badaniach związanych z rzuceniem tradycyjnych wyrobów tytoniowych przy pomocy metod aprobowanych przez środowisko medyczne.

Ale nie zabrakło miejsca na omówienie dotychczasowych wyników poświęconych wykorzystaniu e-papierosów w terapii zaprzestania palenia. Przytoczę fragmenty raportu.

Pierwszy fragment znajduje się na końcu wstępu The Evolving Landscape of Smoking Cessation na stronie 21.

Korzystanie z e-papierosów może mieć różny wpływ na różne grupy ludności, w tym potencjalne korzyści dla obecnych dorosłych palaczy papierosów, którzy całkowicie na nie przechodzą; potencjalna skuteczność może jednak zależeć od wielu czynników, takich jak rodzaj używanych urządzeń i e-płynów, powód użycia oraz czas użytkowania. Kluczowe znaczenie dla lepszego zrozumienia wpływu e-papierosów na zaprzestanie palenia w różnych warunkach i przy różnych ustawieniach parametrów wapowania będą miały dobrze zaplanowane i kontrolowane, randomizowane badania kliniczne jak również rygorystyczne, szeroko zakrojone badania obserwacyjne z długoterminowymi kontrolami.

Niemniej jednak potencjalne korzyści płynące z zaprzestania palenia papierosów przez dorosłych palaczy nie mogą odbywać się kosztem rosnącego tempa używania tych produktów przez młodzież. W związku z tym obecna baza naukowa wspiera szereg działań mających na celu zminimalizowanie ryzyka związanego z używaniem papierosów, jednocześnie kontynuując badanie potencjalnej użyteczności e-papierosów w celu zaprzestania palenia, w tym działania mające na celu zapobieganie używaniu e-papierosów przez młodych ludzi, regulowanie produktów i e-papierosów oraz marketing, oraz zniechęcanie do długotrwałego używania e-papierosów jako częściowego zamiennika tradycyjnych papierosów, a nie do całkowitego rzucenia palenia.

Chapter 6: Interventions for Smoking Cessation and Treatments for Nicotine Dependence

pkt 10 str 547

Dowody są niewystarczające, aby wnioskować, że e-papierosy ogólnie zwiększają zaprzestanie palenia. Dowody są jednak sugestywne, ale niewystarczające, aby wnioskować, że stosowanie e-papierosów zawierających nikotynę wiąże się ze zwiększonym rzucaniem palenia w porównaniu ze stosowaniem e-papierosów niezawierających nikotyny, oraz dowody są sugestywne, ale niewystarczające, aby wywnioskować, że więcej częste stosowanie e-papierosów wiąże się ze zwiększonym zaprzestaniem palenia w porównaniu z rzadszym stosowaniem e-papierosów.

Mamy więc wyraźną, aczkolwiek ostrożną odpowiedź na twierdzenia zaciekłych przeciwników wapowania, że e-papierosy nie mogą być skutecznym narzędziem pomocnym w rzuceniu palenia. Dodatkowo, to co podnoszę od początku, nie wolno wrzucać do jednego worka całej populacji zainteresowanej tymi wyrobami. Wielokrotnie to podkreślałem w swoich wypowiedziach i prezentacjach. Najwyższy czas żeby decydenci zmobilizowali swoje komórki do rzeczowego podejścia do problemu.

0
0
votes
Article Rating