Elektroniczny papieros

Wpływ wapowania na rzucanie/redukcję palenia

W ubiegłym tygodniu pojawił się kolejny raport Public Health of England. Obejmuje dwa zagadnienie.

  • rozpowszechnienia i charakterystyki wapowania u młodych ludzi i dorosłych w Anglii, ze szczególnym uwzględnieniem danych pojawiających się od czasu ostatniego raportu na temat waporyzacji opublikowanego na początku 2020 roku.
  • aktualizację danych dotyczących wpływu e-papierosów na rzucanie palenia, ostatnio szczegółowo zbadanych w raporcie dowodowym dotyczącym e-papierosów i podgrzewanych wyrobów tytoniowych w 2018 r.

Odniosę się do punktu drugiego. Główne ustalenia z danych uzyskanych w trakcie reprezentatywnych badań na poziomie krajowym (STS) są następujące:

  • Używanie produktu do waporyzacji jest najpopularniejszą metodą stosowaną przez osoby próbujące rzucić palenie. W 2020 roku 27,2% osób użyło produktu do waporyzacji podczas próby rzucenia palenia w ciągu ostatnich 12 miesięcy. Dla porównania, 15,5% osób stosowało nikotynową terapię zastepczą (NRT) bez recepty lub na receptę (2,7%) a 4,4% stosowało wareniklinę.
  • Wapowanie jest pozytywnie kojarzone z sukcesem w zaprzestaniu palenia. W 2017 roku ponad 50000 palaczy rzuciło palenie za pomocą produktu do waporyzacji (w przeciwnym razie kontynuowaliby palenie).
  • Leki na receptę i NRT w celu zmniejszenia szkód również wiązały się z pomyślnym rzuceniem palenia. To pokazuje, jak ważne jest, aby osoby palące miały dostęp do szerokiej gamy środków wspomagających rzucanie palenia.
  • Szerokie stosowanie produktów do wapowania w próbach zaprzestania palenia w porównaniu z licencjonowanymi lekami sugeruje, że produkty do wapowania mogą dotrzeć do większej liczby osób, które palą, a więc mają potencjalnie większy wpływ niż NRT i wareniklina.

Dla mnie szczególnie istotny jest ostatni punkt. Mądra polityka informacyjna dla produktu, którego używają miliony ludzi a który ma potencjał w zwalczaniu palenia może być krokiem milowym w walce z nałogiem palenia.

Autorzy raportu podkreślają : „ Jak sugerowano w poprzednich  raportach, łączenie produktów do wapowania (najpopularniejsze źródło wsparcia wśród osób podejmujących próby rzucenia palenia w populacji ogólnej) ze wsparciem w rzucaniu palenia (najskuteczniejszym rodzajem wsparcia – NRT, terapia behawioralna) powinno być opcją dostępną dla wszystkich, którzy chcą rzucić palenie.”

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments