Elektroniczny papieros

Stronnicze przedstawianie zdarzeń – ciąg dalszy

Opisana w poprzednim wpisie z 28 sierpnia sprawa bardzo poważnych zaburzeń ze strony układu oddechowego u nastolatków, w kilkunastu stanach USA wywołała ogromny oddźwięk w mediach i środowisku naukowym. Oburzenie naukowców wywołało bezkrytyczne mówienie o używaniu e-papierosów jako przyczynie tych zaburzeń. W tej sytuacji głos na  Twitterze zabrał były komisarz Food and Drug Administration, który obwinił za zaistniałą sytuację podrobione e-papierosy oraz eksperymentowanie składem liquidów. 28 sierpnia tweetuje: „Legalne e-papierosy są aktywnie regulowane przez FDA od sierpnia 2017 r. FDA przeprowadziła tysiące kontroli producentów i sklepów z tymi produktami, opublikowała wytyczne dotyczące produkcji,  usuwała produkty itp. Te tragedie wskazują na nielegalne e-papierosy i THC”,

W dalszej części kontynuował, że Urzędy ds. Zdrowia mogą wziąć na celownik import i przeprowadzać błyskawiczne kontrole w międzynarodowych placówkach pocztowych aby przejąć nielegalne i podrobione produkty. Ponadto istniej już lista FDA niebezpiecznych składników co ułatwia wskazanie niepożądanych produktów.

Należy cieszyć się, że jeden z najwyższych (byłych) urzędników administracji amerykańskiej konkretnie i z profesjonalizmem podchodzi do opisywanego wydarzenia. Tymczasem rzeczniczka American Lung Associaton Erica Sward w odpowiedzi stwierdza : „Z całym szacunkiem dla byłego komisarza FDA Gottlieba, myślę, że jest zbyt wcześnie, aby spekulować na temat przyczyny lub powodu, dla którego to widzimy … Jestem głęboko przekonana, że gdyby FDA nie opóźniła nadzoru nad tymi produktami w lipcu 2017 r. bylibyśmy w znacznie innej sytuacji niż obecnie …….Sedno sprawy jest takie, że e-papierosy nie są bezpieczne i z punktu widzenia American Lung Association nikt nie powinien używać e-papierosów ”

Tak więc stanowisko jest jednoznaczne – głównym celem American Lung Association jest demonizacja e-papierosów i każdego, kto ich używa. Uważam za skandaliczne tego typu wypowiedzi, jeśli padają ze strony środowiska medycznego. Więcej krytycznego komentarza do wypowiedzi rzeczniczki ALA znajdziecie na blogu prof. Michaela Siegela

Obrona strategii redukcji szkód wywołanych tytoniem poprzez wprowadzenie alternatywnych form dostarczania tytoniu nie idzie jednak na marne. Po krytyce, CDC daje wyraźne ostrzeżenie związane z wapowaniem: Unikaj THC i e-papierosów kupowanych z „ulicy”, Znalazło to odzwierciedlenie w mediach m. in. w amerykańskim dzienniku dystrybuowanym na całym świecie USA Today (patrz zdjęcie).

Przytoczę dwa fragmenty tego  oświadczenia z 30 sierpnia.

Według stanu na 27 sierpnia 2019 r. zgłoszono 215 możliwych przypadków z 25 stanów, a dodatkowe zgłoszenia chorób płuc są badane. Stany kończą własne dochodzenia i weryfikacje spraw na podstawie niedawno wydanej przez CDC znormalizowanej definicji sprawy. Chociaż niektóre przypadki w każdym ze stanów są podobne i wydają się być związane ze stosowaniem produktów z e-papierosów, potrzeba więcej informacji, aby ustalić, co powoduje choroby układu oddechowego. W wielu przypadkach pacjenci zgłaszali stopniowe rozpoczęcie objawów, w tym trudności w oddychaniu, duszność i / lub ból w klatce piersiowej przed hospitalizacją. W niektórych przypadkach zgłoszono łagodną lub umiarkowaną chorobę przewodu pokarmowego, w tym wymioty i biegunkę, lub inne objawy, takie jak gorączka lub zmęczenie. W wielu przypadkach podczas rozmowy z personelem medycznym lub podczas wywiadów kontrolnych przeprowadzanych przez personel departamentu zdrowia, pacjenci potwierdzili również niedawne stosowanie produktów zawierających e-papierosy zawierające tetrahydrokannabinol (THC).

Nie ma więc wątpliwości, co jest przyczyną opisanych zachorowań. Warto, żeby jak najszybciej tę wiedzę przyswoili sobie członkowie ALA i zaprzestali okłamywania społeczności palaczy co do szkodliwości e-papierosów.

Każdy, kto używa produktów e-papierosowych, nie powinien kupować tych produktów poza ulicą (np. e-papierosy z THC lub innymi kannabinoidami) i nie powinien modyfikować produktów e-papierosowych ani dodawać żadnych substancji do tych produktów, które nie są zamierzone przez producenta…..Dorośli palacze, którzy próbują rzucić palenie, powinni stosować leczenie oparte na dowodach, w tym porady i leki zatwierdzone przez FDA. Jeśli potrzebujesz pomocy w rzucaniu palenia wyrobów tytoniowych z pomocą e-papierosów, skontaktuj się z lekarzem.

Ta ostatnia rada w świetle wiedzy jaką posiada środowisko medyczne na temat e-papierosów wydaje się trochę na wyrost ale jednocześnie wskazuje na pilna potrzebę edukacji personelu medycznego w tym temacie, o czym częściowo wspominałem na blogu 26 sierpnia.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments