Elektroniczny papieros

Smutna rzeczywistość w przekazach WHO

Przedwczoraj WHO opublikowało kolejne uaktualnienie zestawu pytań i odpowiedzi dotyczących e-papierosów. Pytań jest 9 ale skupię się na dwóch

Pytanie: Czy e-papierosy są bardziej czy mniej niebezpieczne niż papierosy konwencjonalne

Odpowiedź: Zarówno wyroby tytoniowe, jak i ENDS stanowią zagrożenie dla zdrowia. Najbezpieczniejszym podejściem jest ich nie używać.

Poziomy ryzyka związane z używaniem ENDS lub wyrobów tytoniowych prawdopodobnie zależeć będą od szeregu czynników, z których część jest związana z używanymi produktami, a część z osobą używająca tych produktów. Czynniki obejmują rodzaj i cechy produktu, sposób użycia produktów, w tym częstotliwość użytkowania, sposób wytwarzania produktów, kto używa produktu i czy cechy produktu są manipulowane po sprzedaży.

Toksyczność nie jest jedynym czynnikiem przy rozważaniu ryzyka dla jednostki lub populacji wynikającej z narażenia na emisje ENDS. Czynniki te mogą obejmować możliwość nadużywania lub manipulowania produktem, używanie przez dzieci i młodzież, które inaczej nie próbowałyby eksperymentować, jednoczesne używanie z innymi wyrobami tytoniowymi (podwójne lub wielorazowe) oraz przejście przez dzieci i młodzież do palnych wyrobów tytoniowych po inicjacji używania e-papierosów.  Co więcej, nie wszystkie e-papierosy są takie same, a ryzyko dla zdrowia może się różnić w zależności od produktu i użytkownika.

Konia z rzędem temu kto z tego bełkotu wyciągnie prostą odpowiedź tak/nie. Uważam, że autorzy doskonale zdają sobie sprawę, że dowody naukowe jednoznacznie wskazują na mniejszą szkodliwość e-papierosów ale przez gardło im nie przejdzie aby to powiedzieć. Stąd ta paplanina, z której część osób wyciągnie wniosek o takiej samej, a część o  większej szkodliwości e-papierosów w porównaniu z papierosami konwencjonalnymi. No i efekt zniechęcenia do e-papierosów osiągnięty!

Pytanie: Jaka jest rola e-papierosów w zaprzestaniu palenia?

Odpowiedź: Jak dotąd dowody na wykorzystanie ENDS jako pomocy w zaprzestaniu palenia są niejednoznaczne. Częściowo ze względu na różnorodność produktów ENDS i niską pewność towarzyszącą wielu badaniom, potencjał ENDS do odegrania roli jako interwencji w zakresie zaprzestania palenia tytoniu na poziomie populacji jest niejasny.

Aby naprawdę pomóc użytkownikom tytoniu rzucić palenie i wzmocnić globalną kontrolę tytoniu, rządy muszą zaostrzyć polityki i interwencje, o których wiemy, że działają. Zalecane są wypróbowane i przetestowane interwencje, takie jak krótkie porady od pracowników służby zdrowia, ogólnokrajowe bezpłatne linie rzucania palenia oraz interwencje w celu zaprzestania palenia, dostarczane za pośrednictwem wiadomości tekstowych na telefon komórkowy. Tam, gdzie jest to ekonomicznie wykonalne, rządy powinny również rozważyć promowanie nikotynowych terapii zastępczych i farmakoterapii beznikotynowej w celu ich zaprzestania.

Odnośnie pierwszej części  mówiącej o niejednoznaczności/niejasności, pragnę poinformować czytelników,  że tydzień przed uaktualnieniem omawianej strony WHO pojawiła się w prestiżowym czasopiśmie Nature Medicine, kolejna praca dotycząca randomizowanych badań pt. Elektroniczne papierosy a plastry nikotynowe w zaprzestaniu palenia w ciąży: randomizowane, kontrolowane badanie. Międzynarodowy zespół badaczy stwierdził podobny profil bezpieczeństwa dla obu produktów, oraz że e-papierosy były skuteczniejszym narzędziem do rzucenia palenia niż plastry nikotynowe.

Czekam na kolejne uaktualnienia WHO. Może już za kilka dni na Światowy Dzień bez Papierosa?

5 3 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments