Elektroniczny papieros, Redukcja szkód wywołanych paleniem tytoniu

Premier Wielkiej Brytanii Rishi Sunak podkreśla, że waporyzatory są bezpieczniejszą alternatywą dla papierosów

Jeśli chodzi o palenie, program „swap to stop” próbuje czegoś całkiem proaktywnego..całkiem innowacyjnego”.. „Istnieją tak przekonujące dowody z tego programu i schematów, które wykonaliśmy na mniejszą skalę, że jeśli możesz pomóc obecnym dorosłym palaczom w przestawieniu się z palenia na używanie e-papierosów – nie chodzi o jednorazowe waporyzatory dla dzieci, co oczywiście jest niepokojące .. istnieją wyraźne korzyści dla zdrowia publicznego wynikające z działania, zanim pojawią się większe problemy”.

To fragment odpowiedzi premiera Wielkiej Brytanii Rishi Sunak’a na pytanie zadane w Westminister w jaki sposób brytyjska Narodowa Służba Zdrowia może zostać uwolniona od stale rosnącej presji dotyczącej polityki prozdrowotnej.

Premier  podkreślił znaczenie programu jego rządu „swap to stop”  (blog z 11 kwietnia) dla poprawy zdrowia publicznego. Promuje vaping jako znacznie bezpieczniejszą alternatywę dla palenia papierosów i jest częścią strategii, która zachęca dorosłych do dokonywania świadomych wyborów, zamiast narzucać zakazy, które pozostawiają im ograniczone możliwości.

W Wielkiej Brytanii uznaje się, że mało prawdopodobne jest, aby długoletni dorośli palacze rzucili palenie bez zaoferowania im bezpieczniejszej alternatywy, która zaspokoi ich głód nikotynowy.

Premier połączył tę politykę z szerszym podejściem do zdrowia publicznego. Wskazał na etykietowanie kalorii, które dostarcza ludziom informacji potrzebnych do dokonywania świadomych wyborów dotyczących stylu życia, wraz z dostarczaniem leków przeciw otyłości tym, którzy potrzebują większej pomocy.

Sam premier nie pali i nie pije, ale przyznaje się do uzależnienia od meksykańskiej coca-coli. Ma nadzieję, że zawartość cukru trzcinowego jest dla niego lepsza niż standardowa coca-cola na bazie fruktozy, ale to nie spełnia rygorystycznych, choć nieosiągalnych standardów Światowej Organizacji Zdrowia, która stawia idealizm przed pragmatyzmem w swoim podejściu do chorób niezakaźnych, w dużej mierze spowodowanych wyborami stylu życia, takimi jak alkohol, słodycze i tytoń.

WHO również aktywnie realizuje prohibicyjne podejście do bezdymnych alternatyw dla papierosów. Chociaż mogą one odgrywać ważną rolę jako lepsza alternatywa dla palaczy, którzy nie rzucają palenia, według organów ds. zdrowia wielu krajów, nie tylko w Wielkiej Brytanii, ale na przykład w Holandii.

Może się zdarzyć, że będziemy żyć naprawdę zdrowo bez słodyczy, alkoholu i nikotyny, ale w prawdziwym świecie liczy się przekonanie ludzi, by przynajmniej prowadzili zdrowszy tryb życia. Bez mniej szkodliwych substytutów miliardy ludzi będą nadal pić, palić i jeść cukier, sól i inne niezdrowe produkty.

Niebezpieczeństwo jest szczególnie dotkliwe, jeśli chodzi o cel, jakim jest ograniczenie palenia tytoniu do poziomu tak bliskiego zera, jak to tylko możliwe. W ciągu ostatniej dekady znacznie wzrosło poparcie ze strony instytucji zdrowia publicznego i ekspertów w uznawaniu bezdymnych alternatyw dla papierosów za lepszy wybór dla palaczy, którzy nie rzucają palenia.

To nie przypadek, że najniższy wskaźnik palenia w Europie jest w Szwecji, gdzie wynosi 5% populacji. Jest to jedyny kraj w UE, w którym od dawna istnieje popularna alternatywa dla palenia papierosów, w postaci tytoniu doustnego znanego jako snus. Wskaźniki zachorowań na raka, w tym raka jamy ustnej, gwałtownie spadły, ponieważ Szwedzi porzucili papierosy, a ci, którzy nie mogą zrezygnować z nikotyny, często przechodzą na snus.

W idealnym świecie najlepszym sposobem wyeliminowania papierosów byłoby nigdy nie zaczynać palenia. Jednak lepsze (abstynencja) nie powinno być wrogiem dobrego, a waporyzacja, snus i inne bezdymne alternatywy to dla palaczy dobry, często jedyny sposób na rzucenie palenia.

Opracowano na podstawie artykułu Nick Powell Euroreporter z 12 lipca 2023

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments