Elektroniczny papieros

„Liczy się zdrowie”

Podsumowaniem kampanii edukacyjnej pt. „Liczy się Zdrowie” organizowanej przez Śląską Izbę Lekarską była konferencja zorganizowana 22 października, podczas której pięciu zaproszonych prelegentów (wśród nich moja osoba) w swoich prezentacjach omówiło zagadnienia zawarte w podawanych wcześniej krótkich przekazach multimedialnych na profilu ŚIL w mediach społecznościowych. Wszystkie prezentacje związane były z problemami zdrowotnymi, które na swojej drodze mogą spotkać młodzi ludzie a dotyczyły kolejno e-papierosów, napojów energetycznych, cyberchondryków, ortoreksji i nadużywania leków. Sala audytoryjna Domu Lekarza wypełniona była praktycznie po brzegi przez prawie 300 uczniów szkół katowickich.

W dydaktyce mam ponad 30 letnie doświadczenie z młodzieżą akademicką i muszę stwierdzić, że rzadko kiedy obserwowałem aby z tak wielką uwagą młodzież wysłuchała w sumie ponad półtora godzinnych wystąpień.

Warto również podkreślić, że projekt Śląskiej Izby Lekarskiej bazuje na pracy magisterskiej Pani Pauliny Michalskiej – absolwentki Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach, która zaprojektowała grafiki. Powstałe z nich animacje do końca roku są wyświetlane w Tramwajach Śląskich. Uważam, że jest to najlepsza akcja edukacyjna skierowana do młodzieży z jaką dotychczas się spotkałem

W odniesieniu do e-papierosów te animacje to:

  • 62% uczniów w latach 2013 -2014 przyznało się do używania e-papierosów. Areozol generowany przez e-papierosy zawiera od kilkunastu do kilkudziesięciu związków toksycznych.
  • E-papierosy nie są obojętnie dla naszego zdrowia. To co bez wątpienia jest korzystne dla palaczy stanowi realne zagrożenie dla młodzieży Szczególnie niebezpieczne są te kupowanie w Internecie, z niewiadomego źródła.
  • E-papierosy mogą uzależnić Ciebie od nikotyny i potencjalnie możesz zostać palaczem tytoniu – produktu, który jest najczęstszą przyczyną przedwczesnej umieralności.

Zdania ze wszech miar prawdziwe i aktualne. Te wątki rozwinąłem w swojej prezentacjiLiczy się zdrowie 1 skupiając się na zagrożeniach jakie e-papierosy stanowią dla osób niepalących w szczególności młodzieży. Od samego początku moich badań nad e-papierosami moje stanowisko jest niezmienne. Dlatego końcowym wnioskiem było zdanie: To co bez wątpienia jest korzystne dla palaczy, a więc przejście z konwencjonalnych wyrobów tytoniowych na e papierosy, jest szczególnie niebezpieczne dla osób niepalących.

Informacje o konferencji pojawiły się w wielu mediach. Nie wnikając w szczegóły, w niektórych tytułach zabrakło mi słowa młodzież lub osoby niepalące, a ogólnikowe stwierdzenia typu np. „Niebezpieczne e-papierosy” stwarzają wrażenie, że odnosi się to do wszystkich grup społecznych. Nie dziwię się więc, że część palaczy, być może zainteresowana porzuceniem palnych wyrobów tytoniowych na rzecz e-papierosów, po przeczytaniu tytułu porzuca swój zamiar.

Dlatego też postanowiłem zamieścić swoją prezentację.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments