Elektroniczny papieros

Ekonomiczne skutki zastąpienia papierosów przez e-papierosy

Dwa tygodnie temu ukazał się interesujący raport pt. „Wpływ papierosów elektronicznych na palenie papierosów przez amerykanów i ich zdrowie oraz implikacje gospodarcze” firmowany przez The Progressive Policy Institute, think tank innowacji i reform politycznych.

Zainteresował mnie główny autor dr Robert J. Shapiro. W notce biograficznej na końcu raportu możemy przeczytać – przewodniczący Sonecon LLC, prywatnej firmy konsultingowej, dostarczającej analizy z zakresu ekonomii i w zakresie bezpieczeństwa oraz doradzania wyższym urzędnikom rządu USA jak i biznesu jak również organizacjom non-profit. Starszy doradca w Georgetown University McDonough School of Business. Doradzał m-in. prezydentowi B. Clintonowi, wiceprezydentowi Al Gore oraz brytyjskiemu premierowi T. Blair. W Polsce nie ma najlepszej opinii ponieważ lobbował na rzecz duńskiej spółki DPTG, pozostającej w sporze prawnym z Telekomunikacją Polską, w celu wywarcia nacisku na polską administrację (ta wiadomość za wikipedią). No, ale raport dotyczy rynku amerykańskiego i w głównej mierze skupia się na aspektach ekonomicznych zastąpienia papierosów konwencjonalnych e-papierosami.

W podsumowaniu czytamy, że analiza danych z ostatniej dekady w USA wykazuje ostry wzrost używania e-papierosów i jednoczesne przyśpieszenie zmniejszania się liczby palaczy. Dla wielu grup osób palących udział  e-papierosów w zmniejszaniu się wskaźnika palenia może wynosić nawet 70%.

Nie znaleziono uzasadnionych dowodów na występowanie efektu „bramki” oraz stwierdzono, że e-papierosy mogą być skuteczne w pomaganiu palaczom w zaprzestaniu palenia.

I to co moim zdaniem najbardziej interesujące. Przeanalizowano wpływ gwałtownego wzrostu używania e-papierosów przy przyspieszonym spadku liczby palaczy, na koszty w opiece zdrowotnej i wydajność ekonomiczną (produkcyjność). Stwierdzono, że użytkownicy e-papierosów wymagają mniejszych kosztów opieki zdrowotnej w porównaniu z palaczami ale dłuższa żywotność waperów oznacza również dłuższą opiekę zdrowotną I związane z tym koszty.  Jednak wartość dodatkowych lat życia dla wapujących (produktywność) jest znacznie większa niż dłuższa opieka zdrowotna głównie z powodu niższych wskaźników zachorowalności.

Stwierdzenie dotyczące wydłużenia lat życia osób wapujących w stosunku do palaczy nie jest nowe. Grupa jedenastu uczonych z ośmiu ośrodków naukowych USA i Australii opublikowała artykuł pt. „Potential deaths averted in USA by replacing cigarettes with e-cigarettes”. Stwierdzono, że z papierosów na e-papierosów przez okres 10 lat przyniesie 6,6 miliona mniej przedwczesnych zgonów (scenariusz optymistyczny). W scenariuszu pesymistycznym zapobiegnie 1,6 miliona przedwczesnym zgonom.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments